BearProject.org

Pomagamy niedźwiedziom w Braniewie - operacja usunięcia guza i nowa dieta dla niedźwiedzi
      Pietka ma 18 lat i jest jedynym samcem w zoo w Braniewie. Samice - Ewka i Gienia -  są utrzymane razem w betonowym, niedawno wzbogaconym dole, a Wojtusia w betonowej klatce, w której umieszczono dodatkowo różne drewniane elementy mające odrobinę urozmaicić jej życie do czasu przeniesienia niedźwiedzi.

W czerwcu 2012 roku opiekunowie zauważyli u Pietki niewielką zmianę skórną na lewym pośladku. Lekarze weterynarii uznali wówczas zgodnie, że ewentualna interwencja może nie być konieczna, jeśli zmiana nie będzie rosła. Stało się jednak inaczej i z niewielkiego zaczerwienienia wyrósł guz w kształcie zbliżonym do grzyba o średnicy ok. 10 cm. W tym roku Pietka często obcierał sobie to miejsce, wskutek czego guz niejednokrotnie krwawił. Stan wymagał interwencji chirurgicznej.

Dzięki środkom finansowym przekazanym przez Administrację Budynków Komunalnych, fundację Vier Pfoten oraz zgromadzonym na koncie naszego projektu, możliwe było udzielenie Pietce pomocy. Udało się ponownie zaprosić prof. Djuro Hubera, lekarza weterynarii i biologa, światowy autorytet w dziedzinie biologii niedźwiedzi. Operację przeprowadził dr Tomasz Piasecki z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, jeden z najlepszych w kraju specjalistów od zwierząt egzotycznych i nieudomowionych. Guz został wycięty, a tkanka poddana badaniom histopatologicznym. Jak zawsze przy okazji immobilizacji, sprawdzono stan zdrowia Pietki. Pobrano krew oraz wymazy z jam ciała. Analizy nie wykazały żadnych poważnych zagrożeń dla zdrowia Pietki, z wyjątkiem potrzeby zmiany diety. Pietka jest otyły, co ma wpływ na ogólną kondycję, stan narządów wewnętrzych i stawów.

Dwa tygodnie po zabiegu przesłaliśmy do Braniewa szczegółowe wskazówki dotyczące diety dla Pietki i innych niedźwiedzi w Braniewie. Otrzymaliśmy zapewnienie, że sugerowane zmiany zostaną wprowadzone.

Mamy nadzieję, że wkrótce znajdą się środki finansowe na II etap budowy azylu dla niedźwiedzi w zoo Poznań i wszystkie niedźwiedzie z Braniewa zostaną przeniesione na duże półnaturalne wybiegi.

 

Pietka często pocierał guzem o beton, wskutek czego rana krwawiłaPietka po immobilizacji został podłączony do aparatury monitorujacej podstawowe funkcje życiowedr Tomasz Piasecki w trakcie operacji. Obok prof. Djuro HuberWarunki do prowadzenia zabiegu nie były łatwe bo pomieszczenia wewnętrzne Pietki jest bardzo ciasne
Prof. Djuro Huber w trakcie pomiaru zębów


Rana po zszyciu


dr Tomasz Piasecki po skończeniu operacji chirurgicznejZoo w Braniewie z konieczności pełni też rolę punktu zatrzymań dla bezdomnych zwierząt. W czasie wstępnych przygotowań i po zakończeniu operacji towarzyszyły nam koty. Koty i psy są do adopcji. Wystarczy skontaktować się z zoo w Braniewie.Profil projektu na facebooku (dwujęzyczny polski/angielski) : http://www.facebook.com/bearproject.org


Pomóż niedźwiedziom żyjącym w Polsce w najgorszych warunkach:
OTOZ Animals

nr konta dla niedźwiedzi: 61 1020 5226 0000 6602 0247 0052Balbina z Korabiewic zasnęła na zawsze - następne »
« poprzednie - Lech Banach – współtwórca azylu dla niedźwiedzi w zoo w Poznaniu odchodzi ze stanowiska

Niedźwiedzie w Polsce

Aktualności
Miejsca
AKTUALNOŚCI

Co nowego u niedźwiedzi w Poznaniu?

Wania nie żyje. Rozbudowa wybiegów coraz bliżej....

WIĘCEJ

Z Korabiewic do azylu w Poznaniu

Nowe życie niedźwiedzi ze schroniska w Korabiewicach - fotorelacja...

WIĘCEJ

NEWSLETTER
Copyright © 2009 BearProject.org Wykonanie: BIZZIT