BearProject.org

Lech Banach – współtwórca azylu dla niedźwiedzi w zoo w Poznaniu odchodzi ze stanowiska
LECH BANACH - DYREKTOR POZNAŃSKIEGO ZOO I WSPÓŁTWÓRCA AZYLU DLA NIEDŹWIEDZI ODCHODZI ZE STANOWISKA

Z ogromnym zaskoczeniem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o przyjęciu rezygnacji dyrektora ogrodu zoologicznego w Poznaniu Lecha Banacha ze stanowiska, co miało miejsce w dniu 18 marca 2014 r. Po spotkaniu z prezydentem Poznania dyrektor powiedział - "Mieliśmy z prezydentem różną ocenę funkcjonowania ogrodu jako całości".

Dyrektor Banach w znaczący sposób przyczynił się do poprawy warunków życia niedźwiedzi w Polsce. Przez kilka lat szukaliśmy możliwości budowy azylu dla niedźwiedzi żyjących w najgorszych warunkach. Choć było kilka deklaracji utworzenia takiego miejsca (odwiedziliśmy m.in. Zakopane, Gołuchów, Przemyśl), nie udało się sfinalizować żadnego. W 2010 roku rozpoczęliśmy współpracę z fundacją Vier Pfoten, która po pewnym czasie postanowiła pomóc w utworzeniu takiego miejsca w Polsce. Fundacja zwróciła się do nas z pytaniem, czy jest w Polsce placówka spełniająca wysokie standardy utrzymywania zwierząt, w którym taki azyl mógłby powstać. Ani przez chwilę nie mieliśmy wątpliwości, że jest to ogród w Poznaniu. Dyrektor Banach na pomysł zareagował entuzjastycznie. Potem było ustalanie warunków umowy, projekt i pierwszy etap budowy. W dniu 29 października 2013 pierwsze trzy niedźwiedzie zostały przewiezione ze schroniska w Korabiewcach do azylu na terenie ogrodu zoologicznego w Poznaniu. Żyją tam mając do dyspozycji duże, półnaturalne wybiegi.


Według raportu NIK z 2011 roku, w ogrodzie zoologicznym w Poznaniu tylko 3% gatunków żyło w warunkach nie spełniających minimalnych wymogów przestrzennych zawartych w przepisach. Jest to udział, który czyni z tej placówki zdecydowanie najlepszy ogród zoologiczny w Polsce i jeden z najlepszych w Europie (pozostałe ogrody od 10% w Gdańsku do 69% w Warszawie). Decydujące znaczenie w osiągnięciu tego sukcesu miała postawa i poglądy Dyrektora Banacha.


Dyrektor Lech Banach przemawia w czasie uroczystości zakończenia I etapu budowy azylu dla niedźwiedzi w poznańskim zoo ufundowanego przez Vier Pfoten (1 lipca 2013 r.). Po lewej Lech Grobelny - prezydent Poznania, w środku Magdalena Scherk-Trettin z fundacji Vier Pfoten.
Dyrektor Lech Banach w czasie wmurowania kamienia węgielnego dla budynku niedźwiedziarni w zoo Poznań (1 lipca 2013 r.)
Spotkanie robocze w zoo w Poznaniu w 2012 roku poprzedzające podpisanie umowy w sprawie utworzenia azylu dla niedźwiedzi. W spotkaniu uczestniczyli oprócz dyrektora Lecha Banacha i jego zastępcy Leszka Antkowiaka, przedstawiciele Vier Pfoten i my.W dn. 29 października 2013 roku do azylu dla niedźwiedzi przybyły Borys, Misza i Wania, niedźwiedzie ze schroniska w KorabiewicachZoo w Poznaniu - słonieZoo w Poznaniu - słonieZoo w Poznaniu - lemur kattaZoo w Poznaniu - większość zwierząt żyje tu na dużych, półnaturalnych wybiegach. Na zdjęciu kapibaryZoo w Poznaniu - tapir antaZoo w Poznaniu - tygrys syberyjskiZoo w Poznaniu - terrariumZoo w Poznaniu - drzewołaz lazurowy (Dendrobates tinctorius azureus)Zoo w Poznaniu - drzewołaz malarski (Dendrobates tinctorius "Reginae")Zoo w Poznaniu - pelikanyZoo w Poznaniu - kormoranyZoo w Poznaniu - jeden ze stawówPomagamy niedźwiedziom w Braniewie - operacja usunięcia guza i nowa dieta dla niedźwiedzi - następne »
« poprzednie - Prawo w ogrodach zoologicznych a niedźwiedzie

Niedźwiedzie w Polsce

Aktualności
Miejsca
AKTUALNOŚCI

Co nowego u niedźwiedzi w Poznaniu?

Wania nie żyje. Rozbudowa wybiegów coraz bliżej....

WIĘCEJ

Z Korabiewic do azylu w Poznaniu

Nowe życie niedźwiedzi ze schroniska w Korabiewicach - fotorelacja...

WIĘCEJ

NEWSLETTER
Copyright © 2009 BearProject.org Wykonanie: BIZZIT