BearProject.org

Co nowego u niedźwiedzi w Poznaniu?

Na początek przypomnijmy ważne zdarzenia związaną z przeniesieniem niedźwiedzi z Korabiewic do Poznania.

1. Na pytanie fundacji Vier Pfoten, z którą współpracujemy od kilku lat, dotyczące możliwości budowy azylu dla niedźwiedzi z wykorzystaniem istniejącej już infrastruktury odpowiadamy: spośród ogrodów zoologicznych, to może być tylko Poznań. Rozpoczynają się rozmowy, czego efektem jest wmurowanie kamienia węgielnego kilka miesięcy później. Szczegóły:

 http://bearproject.org/news/show/id/397

2. W dniu 29 października 2013 niedźwiedzie ze schroniska w Korabiewicach jadą do Poznania. Misza, Wania i Borys szybko adaptują się do nowych, półnaturalnych warunków.

Relacja z przenosin, a w niej m.in. linki do historii niedźwiedzi z Korabiewic:

http://bearproject.org/news/show/id/406

 

W ciągu ostatniego roku co najmniej dwa wydarzenia, w których uczestniczyliśmy zasługują na odnotowanie:

1. BADANIA WETERYNARYJNE – STOMATOLOG W POZNANIU

W dniu 5 września 2014 roku przeprowadzono badania weterynaryjne niedźwiedzi.

Potrzebna była interwencja stomatologiczna u Miszy i Wani. Interwencję stomatologiczną planowano jako kontynuację leczenia w 2013 roku, jednak decyzję przyspieszono. Bezpośrednim powodem było złe samopoczucie Wani. Od ponad tygodnia jadł bardzo słabo i głównie miękkie pokarmy. Po immobilizacji Wania został umieszczony w samochodzie z przenośnym aparatem rentgena. Badanie ujawniło postęp zwyrodnienia stawów. Potem Wania został umieszczony na stole wewnątrz pawilonu. Stomatolog usunął 3 zęby, pobrano krew do badań. Wykonano też badanie usg jamy brzusznej i rentgen. Zarówno wynik badania krwi jak i badanie ultrasonograficzne wypadły zaskakująco dobrze. Przyczyną złego samopoczucia okazało się zapalenie krtani. Zastosowano terapię antybiotykową z bardzo dobrym skutkiem.

Następny w kolejce do dentysty był Misza. Po immobilizacji trafił w ręce stomatologa. Tym razem było to leczenie kanałowe górnego prawego kła. W czasie zabiegu używano m.in. małego, przenośnego aparatu rentgenowskiego. Wykonano analizy krwi i USG jamy brzusznej, a także oka. Misza miał zranioną gałkę oczną w czasie tresury w rosyjskim cyrku. USG miało odpowiedzieć na pytanie, czy obecnie nie ma infekcji w tym oku i czy konieczne jest usunięcie gałki ocznej. Badanie wykluczyło taką konieczność.

Jedynym niedźwiedziem, którego nie poddano żadnym zabiegom był Borys. Ma dziś około 19 lat. W czasie całej akcji przebywał na wybiegu i był żywo zainteresowany dużą liczbą ludzi i samochodów przy zapleczu budynku niedźwiedziarni.

W akcji uczestniczył zespół medyczny: Dr. Marc Loose (stomatolog) z Sabine Loose (asystentka), Johanna Painer (lekarz weterynarii, Leibnitz Institute for Zoo and Wildlife Research, Berlin); zespół zoo Poznań: Leszek Antkowiak (wicedyrektor), Maja Szymańska-Łukszo (szefowa działu drapieżnych), Marta Grześkowiak (asystent działu dydaktycznego nowego zoo) oraz opiekunowie niedźwiedzi (Bogumił Kijak i inni pracownicy zzespół fundacji Vier Pfoten: Melitta Töller (kontakty z mediami), Magdalena Scherk-Trettin (tłumacz), Chris Flechter (fotograf) oraz zespół ekspertów zewnętrznych: dr Robert Maślak (Instytut Biologii Środowiskowej, Uniwersytet Wrocławski, www.bearproject.org) i dr Agnieszka Sergiel (Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie, www.bearproject.org)

2. WANIA NIE ŻYJE

Pierwsze lata swojego życia Wania spędził w wieżowcu w Moskwie. Wcześniej przeżył ciężki epizod jako niedźwiedź używany do tresury psów uczestniczących w polowaniach na niedźwiedzie. Razem z Miszą został skonfiskowany na terenie Polski. Formalnie był własnością zoo w Warszawie, ale z powodu braku miejsca został przekazany w depozyt do schroniska w Korabiewicach. Spędził tam 17 lat. Już w Korabiewicach ujawniły się poważne problemy z narządem ruchu. Po przeniesieniu do zoo w Poznaniu, na duży zalesiony teren, nastąpiła pewna poprawa. Zmiana warunków i więcej ruchu zadziałały jak rehabilitacja i wzmocniły mięśnie wokół problematycznych stawów Wani. Był to też efekt wdrożonego leczenia. Celem tego leczenia była redukcja bólu i poprawa komfortu życia. Stan stawów kolanowych był jednak na tyle zły, że w ciągu ostatnich tygodni Wania rzadko wstawał i poruszał się coraz gorzej. Zaawansowany artretyzm i patologiczne zmiany w stawach powodowały silny ból. W dniu 17 grudnia 2014 r. Wania został immobilizowany i zbadany. Badanie prowadziła Johanna Painer z Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research (IZW). Opinie lekarzy były jednoznaczne. Życie z tak poważnymi zmianami jest cierpieniem. Podjęta została trudna decyzja niewybudzaniu Wani z anestezji. Zasnął bez bólu. Miał ok. 33 lata.

Na zdjęciu: Misza (po lewej) i Wania na półnaturalnym wybiegu ufundowanym przez fundację Cztery Łapy (Vier Pfoten) w zoo w Poznaniu.

Wspomnienie - szczęśliwe chwile Wani w Poznaniu: https://www.youtube.com/watch?v=6XsfwTaFDJ0&feature=youtu.be


NOWE NIEDŹWIEDZIE W POZNANIU JUŻ WKRÓTCE 

Na zbudowanie kolejnych wybiegów w Poznaniu czekają niedźwiedzie z Braniewa. Wojtusia, Ewka, Gienia i Pietka to ostatnie niedźwiedzie w Polsce żyjące w tak dramatycznie złych warunkach. Do istniejącego budynku poznańskiej niedźwiedziarni zostaną dobudowane kolejne wybiegi. Przenosiny nastąpią prawdopodobnie w pierwszym półroczu 2016 r.. Zależy to od formalności związanych z budową ogrodzenia i samego czasu budowy.

http://poznan.tvp.pl/20911344/4-misie-przyjada-do-zoo 

Niedźwiedzie w Poznaniu mają całodobowy dostęp do wybiegów, które są monitorowane systemem kamer. Zamykane są na czas przeglądu wybiegu czy rozrzucania pokarmu. Przez całą dobę mogą żerować, kopać w ziemi, tworzyć sobie legowiska, biegać czy się bawić.

 

 FOTORELACJA Z 5 WRZEŚNIA 2014


Początek przygotowań


Odprawa przed rozpoczęciem leczenia zębów i badania stanu zdrowia niedźwiedzi


Od lewej Maja Szymańska-Łukszo (szefowa działu drapieżnych w zoo w Poznaniu), Magdalena Scherk-Trettin (Vier Pfoten, tłumacz), Johanna Painer (lekarz weterynarii, Leibnitz Institute for Zoo and Wildlife Research, Berlin)


Wania tuż po immobilizacji


Przenosiny niemal 300 kg niedźwiedzia wymagają wysiłku co najmniej 8 osób


Za chwilę badanie


Okazało się, że Wania miał chorą krtań


Dr Marc Loose (stomatolog) wraz z asystentką


Leczenie zębów u niedźwiedzi wymaga sporo czasu


Niedźwiedzie przed immobilizacją nie mogą jeść


Tymczasem Borys spacerował po lesie


Borowanie zęba

Leczenie kanałowe kła

Rozwiercona dziura


Aparatura pozwala na precyzyjne leczenie


Dokładne wyczyszczenie kanału zęba jest najważniejsze


dr Painer wykonuje USG jamy brzusznej


Światłoutwardzalne wypełnienie


Jeszcze chwila...


I ząb jest gotowy


Przy okazji warto zauważyć bardzo dobre tablice informacyjne przy niedźwiedziach


Na tarasie widokowym


Informacja o Wani


Byliśmy tam..
Byliśmy tam...17 GRUDNIA 2014


Wania
Z Korabiewic do azylu w Poznaniu - następne »


Niedźwiedzie w Polsce

Aktualności
Miejsca
AKTUALNOŚCI

Co nowego u niedźwiedzi w Poznaniu?

Wania nie żyje. Rozbudowa wybiegów coraz bliżej....

WIĘCEJ

Z Korabiewic do azylu w Poznaniu

Nowe życie niedźwiedzi ze schroniska w Korabiewicach - fotorelacja...

WIĘCEJ

NEWSLETTER
Copyright © 2009 BearProject.org Wykonanie: BIZZIT