BearProject.org

ZOO Poznań buduje azyl - przetarg rozstrzygnięty!
W dn. 17 stycznia 2013 roku na stronie internetowej zoo w Poznaniu ogłoszony został przetarg:
http://zoo.poznan.pl/page/5-Przetargi.


I etap obejmuje wykonanie budynku niedźwiedziarni z tarasem widokowym oraz dwóch wybiegów. Jeden będzie miał powierzchnię 7 141 m2, drugi 3 887 m2. Na obu wybiegach będą stawy o powierzchni odpowiednio 84 i 73 m2. Wybranie oferty nastąpi 1 lutego 2013. Roboty budowlane mają być zakończone do 15 września 2013 r. Projekt wykonało biuro architektoniczne Vowie Studio z Szamotuł.


Dzięki 2-letnim staraniom i współpracy z fundacją Vier Pfoten (Cztery Łapy) udało się doprowadzić do decyzji fundacji o sfinansowaniu I etapu budowy wybiegów dla niedźwiedzi żyjących w Polsce w najgorszych warunkach. Zgodnie z naszą rekomendacją jako jednostkę współpracującą fundacja Vier Pfoten wybrała Ogród Zoologiczny w Poznaniu. Zdecydowały o tym: wysokie standardy utrzymywania zwierząt w tym ogrodzie zoologicznym (przewaga dużych wybiegów, kompetentna kadra) oraz doskonałe warunki przestrzenne (pagórkowaty teren leśny). Niebagatelną rolę miało też bardzo dobre przyjęcie pomysłu przez dyrektora zoo Lecha Banacha. Na wybiegach zrealizowanych w pierwszym etapie nowy, lepszy dom znajdą 3 samce niedźwiedzi brunatnych ze schroniska dla zwierząt w Korabiewicach k/Warszawy. Realizacja II etapu pozwoli na poprawę sytuacji 3 samic i samca z zoo w Braniewie. Jeśli to się uda, nie będzie w Polsce niedźwiedzi żyjących w skrajnie złych, nieakceptowalnych warunkach.


Aktualizacja 22 lutego 2013
Przetarg wygrała firma Bag-Bud Przedsiębiorstwo Budowlane z miejscowości Palędzie (woj. wielkopolskie). Cena zaproponowana przez firmę wynosi: 1 316 189 zł.
Aktualizacja 20 lipca 2013
W dniu 1 lipca 2013 roku wmurowany został kamień węgielny pod budynek, w którym będą pomieszczenia wewnętrzne dla niedźwiedzi. I etap budowy przebiega bez opóźnień i jest duża szansa na to, że niedźwiedzie z Korabiewic jesienią zamieszkają w Poznaniu.
 Plan wybiegów dla niedźwiedzi w Zoo PoznańDrzewa, naturalne podłoże i duża przestrzeń to pierwszy warunek właściwego utrzymywania niedźwiedzi
w niewoli.Niemal cały teren porasta las.Dziś nie ma tu wody, ale na każdym wybiegu będzie zbudowany staw.Spotkanie w styczniu 2012 roku i wybór terenu pod budowę wybiegów. Na zdjęciu: Carsten Hertwig i Patrick Boncourt (z prawej i lewej strony) oraz dyrektor  Zoo Poznań Lech Banach i dr Agnieszka Sergiel (w środku).Borys ze schroniska w Korabiewicach jesienią 2013 roku zostanie przeniesiony  na leśny wybieg w Poznaniu.Klatkę opuści wówczas także Misza...i Wania.


UROCZYSTOŚĆ WKOPANIA KAMIENIA WĘGIELNEGO POD WYBIEG DLA NIEDŹWIEDZI BRUNATNYCH W OGRODZIE ZOOLOGICZNYM W POZNANIU (1 SIERPNIA 2013 R.)

   Wmurowanie kamienia węgielnego - metalowa kapsuła zawiera m.in. akt erekcyjny i bieżące wydanie gazety.


 Olimpia Kuźniewska (Fundacja Viva - obecnie opiekunka niedźwiedzi z byłym schronisku w Korabiewicach), Magda Scherk-Trettin (Fundacja Vier Pfoten - Cztery Łapy), dr Agnieszka Sergiel (Uniwersytet Wrocławski) i dr Robert Maślak (Uniwersytet Wrocławski)Architekt, który zaprojektował wybiegi i budynek


Lech Banach - dyrektor ogrodu zoologicznego w Poznaniu (po lewej), Magda Scherk-Trettin - Fundacja Vier Pfoten (Cztery Łapy) i  Ryszard Grobelny - prezydent Poznania.
Dyrektor ogrodu zoologicznego w Poznaniu, Lech Banach podpisuje akt erekcyjny

Magda Scherk-Trettin (Fundacja Vier Pfoten - Cztery Łapy)

Auorką zdjęć z uroczystości wkopania kamienia węgielnego pod wybieg niedźwiedzi brunatnych w zoo w Poznaniu jest Olimpia Kuźniewska.

Profil projektu na facebooku (dwujęzyczny polski/angielski) : http://www.facebook.com/bearproject.org


Ogrody zoologiczne i prawo - międzynarodowa konferencja w Warszawie - następne »
« poprzednie - Standardy prawne a dobrostan zwierząt w zoo

Niedźwiedzie w Polsce

Aktualności
Miejsca
AKTUALNOŚCI

Co nowego u niedźwiedzi w Poznaniu?

Wania nie żyje. Rozbudowa wybiegów coraz bliżej....

WIĘCEJ

Z Korabiewic do azylu w Poznaniu

Nowe życie niedźwiedzi ze schroniska w Korabiewicach - fotorelacja...

WIĘCEJ

NEWSLETTER
Copyright © 2009 BearProject.org Wykonanie: BIZZIT