BearProject.org

Zamość - nowy wybieg dla niedźwiedzi
Trezorka i Tarotka to imiona dwóch niedźwiedzic brunatnych zamieszkujących zoo w Zamościu od października 2006 roku. Są siostrami, urodziły się w zoo Bydgoszczy, skąd jako półroczne niedźwiadki zostały przeniesione do Zamościa. Ostatnie 2 lata spędziły w zoo we Wrocławiu, gdyż ich wybieg w Zamościu był przebudowywany. 16 maja 2012 roku powróciły do Zamościa i po dwóch tygodniach wyszły na nowy wybieg.

Wcześniej miały mały wybieg z betonowym podłożem otoczony głęboką fosą, do której nie wchodziły. Brak było kryjówek oraz jakichkoliwek elementów wzbogacających środowisko ich życia. Nie było nawet basenu, w czasie upałów miały dostęp jedynie do zimnego prysznica. Trezorka chętnie z niego korzystała, natomiast ostrożniejsza Tarotka dla ochłody kładła się w kałuży, jednak bała się wchodzić pod strumień.

W ciągu ostatnich 3 lat Ogród Zoologiczny w Zamościu został gruntownie zmodernizowany dzięki pieniądzom uzyskanym z Funduszu Norweskiego. Jedną z inwestycji była budowa nowego wybiegu dla niedźwiedzi. Ma on powierzchnię blisko 1100 m2, naturalne, trawiaste podłoże oraz basen. Na terenie wybiegu rosną 2 drzewa i kilka krzewów. Nowy wybieg usytuowany jest w tym samym miejscu co stary. Niedźwiedzie można zatem oglądać bez wchodzenia do zoo, od ulicy. Tam barierą pozostaje fosa, do której niedźwiedzie mogą wchodzić i ogrodzenie elektryczne. Od strony zoo jest to także ogrodzenie elektryczne oraz mur, w którym znajdują się duże okna, przez które można obserwować zwierzęta. Budynek z pomieszczeniami wewnętrznymi pozostał ten sam, został jednak gruntownie odnowiony. Pozostałością dawnego wybiegu jest niewielka betonowa powierzchnia przed wejściem do budynku. Cała reszta została przebudowana i powiększona. Większą część wybiegu stanowią powierzchnie przypominające nieco pola tarasowe, ale ograniczone dużymi, sztucznymi głazami. Zróżnicowanie powierzchni wybiegu stwarza możliwość eksploracji przez niedźwiedzie większej powierzchni i licznych zakamarków.

Tarotka i Trezorka już "na wakacjach" we Wrocławiu miały kontakt z naturalnym podłożem. Dla niedźwiedzi jest to niezwywkle istotne. Zwierzęta te lubią kopać w ziemi. Obie niedźwiedzice chętnie korzystają z tej możliwości.

Wybudowany basen jest niewielki i ma strome ściany. Obecnie niedźwiedzice boją się z niego korzystać. Pracownicy próbują je do tego zachęcić wrzucając do wody owoce. Jeśli to nie pomoże, należy rozważyć wstawienie do basenu konarów, aby zredukować lęk zwierząt przed głęboką wodą. Niedźwiedzie doskonale pływają. Niemniej jednak często podchodzą ostrożnie do basenów o stromych ścianach bez dużej strefy płycizny.

W trakcie wizyty przedyskutowaliśmy z nowym wicedyrektorem zoo, Łukaszem Sułowskim, możliwości wprowadzenie technik wzbogacania środowiskowego w celu zapobiegania występowaniu zaburzeń zachowania. Bez ich stosowania, istnieje duże ryzyko pojawienia się takich zaburzeń. Konieczna jest przede wszyskim zmiana sposobu karmienia polegającym na rozrzucaniu pokarmu na wybiegu i jego ukrywaniu w zakamarkach (kamienie czy wprowadzone na wybieg pnie drzew stwarzają duże możliwości w tym zakresie) oraz zainstalowanie urządzeń służących wzbogacaniu środowiskowemu. Jeszcze w trakcie wizyty wicedyrektor sprawdzał możliwości wykonania "zabawek" do wzbogacenia środowiskowego. Mamy nadzieję na dalsze zaangażowanie w poprawę warunków życia Tarotki i Trezorki i dobrą współpracę z zamojskim zoo.

Przy okazji nie sposób nie wspomnieć o licznych zmianach jakie zaszły w zamojskim zoo w ostatnich dwóch latach. W nowym budynku administracji znalazło się miejsce m.in. na ambulatorium z lekarzem weterynarii i dwie sale konferencyjne, przebudowano wiele wybiegów, a dumą i dziełem wicedyr. Sułowskiego jest motylarnia, niewątpliwie jedna z lepszych w Europie.

Wybieg niedźwiedzi w zamojskim zoo objęty jest monitoringiem:
http://www.zoo.zamosc.pl/page/143/wybieg-niedzwiedzi.html


NA STARYM WYBIEGU


Stary wybieg - pusta, betonowa wyspa


Jedyną kryjówką w czasie upałów było pomieszczenie wewnętrzne


Na starym wybiegu brakowało jakichkolwiek elementów do eksploracji


Fosa była niedostępna dla niedźwiedzi


Trezorka i Tarotka na starym wybiegu


Trezorka na starym wybiegu


W czasie upałów działał prysznic, ale Tarotka bała się z niego korzystać


Trezorka na starym wybiegu


Tarotkę można odróżnić od Trezorki po jaśniejszych uszach

W ZOO WROCŁAW NA CZAS REMONTU


Tarotka i Trezorka na czas budowy nowego wybiegu zostały przeniesione do zoo Wrocław (maj 2011)

NA NOWYM WYBIEGUNiedźwiedzice nie chcą z korzystać z basenu ze zbyt stromym wejściem


Widok od strony zoo


Sztuczne skały stwarzają możliwość wspinania się


Porastająca wybieg trawa i inne rośliny są chętnie przez niedźwiedzie zjadane


Obie niedźwiedzice dopiero zrzucają zimowe futro


Trezorka


Widok od strony ulicy


Zwiedzający w zoo oglądają niedźwiedzie przez okna w murze stanowiącym ogrodzenie


Powierzchnia wybiegu wynosi 1100 m2


Fosa porośnięta trawa jest dostępna dla niedźwiedzi


Niedźwiedzie można obserwować bez wchodzenia do zoo


Trawiaste półki ograniczone sztucznymi skałami to dobry pomysł na zróżnicowanie powierzchni wybiegu


Budynek z pomieszczeniami wewnętrznymi pozostał ten sam, został jednak gruntownie wyremontowany


Pokonywanie przeszkód


Warunki na nowym wybiegu są zdecydowanie lepsze niż na starym


Na wybiegu rosną dwa duże drzewa


Do fosy lepiej wybrać mniej niebezpieczną drogę


Przy wybiegu znajduje się nowy budynek z wejściem do zoo, biurami i ambulatorium


Łukasz Sułowski, nowy wicedyrektor zamojskiego zoo, w stworzonym przez siebie raju - najlepszej motylarni w Polsce

Profil projektu na facebooku (dwujęzyczny polski/angielski) : http://www.facebook.com/bearproject.org

Weterynarze w Korabiewicach - następne »
« poprzednie - Białystok - problemy na nowym wybiegu

Niedźwiedzie w Polsce

Aktualności
Miejsca
AKTUALNOŚCI

Co nowego u niedźwiedzi w Poznaniu?

Wania nie żyje. Rozbudowa wybiegów coraz bliżej....

WIĘCEJ

Z Korabiewic do azylu w Poznaniu

Nowe życie niedźwiedzi ze schroniska w Korabiewicach - fotorelacja...

WIĘCEJ

NEWSLETTER
Copyright © 2009 BearProject.org Wykonanie: BIZZIT