BearProject.org

Weterynarze w Korabiewicach
Cały piątek, 15 czerwca 2012 roku, międzynarodowa ekipa lekarzy przebywała w byłym schronisku w Korabiewicach. Celem zorganizowanej wspólnie z Vier Pfoten akcji badań weterynaryjnych było rozpoznanie stanu zdrowotnego niedźwiedzi na terenie byłego schroniska, a przede wszystkim sprawdzenie stanu uzębienia i podjęcie leczenia lub usunięcie chorych zębów. Dotychczas przeprowadzane oględziny zębów wykazały problemy dentystyczne o różnym natężeniu u wszystkich niedźwiedzi, a Wania od dawna wykazywał objawy bólu zębów. Ponadto przeprowadzono kastrację i niedźwiedzie zostały zaczipowane.

Niedźwiedzie były immobilizowane specjalnymi środkami, a potem wynoszone z klatek do przygotowanego gabinetu stomatologiczno-chirurgicznego. Ze względu na wiatr i poranny chłód, wszystkie zabiegi przeprowadzono "na pace" czyli w skrzyni samochodu ciężarowego. Całe zaplecze medyczne ulokowano ok. 40 metrów od części, w której przebywają niedźwiedzie. Odpowiedni dystans pracy i przebywania licznego zespołu jest istotny - chodzi o uniknięcie nadmiernego stresu. Stres powoduje u zwierząt nie tylko dyskomfort, ale także konieczność użycia większej ilości środków do narkozy. Niedźwiedzie po drodze z klatek do auta były ważone. W gabinecie były umieszczane na specjalnym stole z podnośnikiem, głową w kierunku wejścia. Tam pracował lekarz stomatolog wraz ze swoją asystentką. W głębi pracował zespół przeprowadzający kastrację, pobierający próby do badań, wykonujący pomiary i monitorujący czynności życiowe w czasie narkozy. Pierwszy "na stół" poszedł Borys (259,5 kg), a następnie Wania (209,5 kg) i Misza (211,5 kg). U Borysa konieczne było usunięcie 1 zęba, a stan ogólny pozostałego uzębienia okazał się być najlepszy z całej trójki. Okazało się także, że niedźwiedź jest już wykastrowany. Charakter rozmieszczenia tkanki tłuszczowej na ciele (brak tej tkanki poza brzuchem) sugeruje, że przeszedł on epizod szybkiej utraty wagi ciała. Wania powinien mieć usunięte aż 5 zębów, jednak udało się usunąć 3, w tym kła. Usunięcie tak potężnego zęba to duży wysiłek. Po 3 godzinach utrzymywania w narkozie postanowiono jej nie przedłużać i niedźwiedź został przeniesiony do klatki, gdzie mógł się w spokoju powoli wybudzać. Usunięcie tych zębów poprawi znacznie komfort życia Wani. Misza miał usunięte 2 zęby. Stan zdrowia zostanie szczegółowo oceniony po zakończeniu wszystkich badań laboratoryjnych. Zarówno immobilizacja jak i pozostałe zabiegi przebiegły bez zakłóceń.

Specjaliści ocenili także stan zdrowia Balbiny, prawdopodobnie około 40-letniej samicy niedźwiedzia himalajskiego przebywającej w schronisku. Immobilizacja niedźwiedzia w tym wieku jest ryzykowna i nie podjęto inwazyjnego zdiagnozowania Balbiny. Stan uzębienia niedźwiedzicy jest zadowalający jak na jej zaawansowany wiek, natomiast cierpi ona na zaburzenia układu ruchu, które mogą być typowe dla wieku starczego lub mieć też inne podłoże. Prawdopodobnie to ból stawów powoduje, że większość czasu spędza ona w gawrze i mało się porusza. Konsekwencją tego jest brak ścierania pazurów i otyłość. Balbina jest częściowo wyłysiała, co może być skutkiem zaburzeń hormonalnych. Wprowadzono leczenie, którego celem jest poprawa komfortu życia Balbiny.

Zespół w składzie: prof. Djuro Huber z  Wydziału Weterynaryjnego Uniwersytetu w Zagrzebiu, stomatolog - dr Marc Loose z Hamburga, dr n.wet. Tomasz Piasecki z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz lek. wet. Paweł Botko z zoo w Poznaniu sprawnie przeprowadził wszystkie zabiegi lekarsko-weterynaryjne. Organizacją badań zajmowało się Vier Pfoten (zakwaterowanie, stomatolog, transport, oprzyrządowanie gabinetu) oraz my (koordynacja polskiej i chorwackiej części zespołu, transport, oprzyrządowanie gabinetu, monitorowanie przebiegu immobilizacji, pobieranie prób). Koszty akcji pokryło Vier Pfoten. Z naszych funduszy oraz z funduszy zebranych przez wolontariuszy w zimie na rzecz korabiewickich niedźwiedzi, pokryliśmy m.in. zakup nosidła i sprzętu do immobilizacji oraz koszty transportu. Dziękujemy p. Indze Lechowskiej i wolontariuszom za przekazanie na ten cel zebranych pieniędzy. Podziękowania należą się także pracownikom i wolontariuszom schroniska za przygotowania do całej akcji poczynione na miejscu.

Byłe schronisko w Korabiewicach jest obecnie zarządzane przez fundację Viva. Niedźwiedzie ze schroniska zostaną docelowo umieszczone na dużych wybiegach jakie planuje wybudować, w jednym z rekomendowanych przez nas ogrodów zoologicznych Polsce, fundacja Vier Pfoten. W weekend po badaniach podjęto próbę wypuszczenia niedźwiedzi brunatnych, Miszy i Wani na ogrodzony, zadrzewiony wybieg  z naturalnym podłożem, położony obok klatek. 
Po przybyciu do Korabiewic - początek rozładunku


Przygotowania do otwarcia polowego gabinetu stomatologicznego


Po sprawdzeniu, że immobilizacja jest skuteczna i niedźwiedź śpi głęboko do klatki wchodził prof. Huber i Patrick Boncourt z Vier Pfoten. Niedźwiedzia układano w nosidle i wynoszono z klatki


Ważne jest właściwe ułożenie na stole


Do transportowania niedźwiedzia potrzeba wielu osób


Oględziny uszu. Dr Tomasz Piasecki pobrał też wymaz do badania pod kątem bakterii i grzybówProf. Djuro Huber i dr Agnieszka Sergiel wykonują dokładne pomiary ciała. W taki sposób zmierzono wszystkie niedźwiedzie


Protokołowanie dawkowania i przebiegu immobilizacji, wyników oględzin, pomiarów i pobierania prób jest bardzo ważne. Na zdjęciu dr Paweł Botko z zoo Poznań, dr Agnieszka Sergiel z Uniwersytetu Wrocławskiego i dr n. wet. Tomasz Piasecki z UP we Wrocławiu


Zakrapianie oczu po przeniesieniu niedźwiedzia z powrotem do klatki. Krople aplikuje się po to, żeby zwierzęciu nie wyschła rogówka w czasie kiedy jest pod wpływem narkozy i nie może nawilżać jej samodzielnie mrugając okiem


Borys po narkozie


W przypadku zabiegów stomatologicznych narkoza musi być głęboka, niedźwiedzie wybudzają się z niej powoli


Borys po wybudzeniu z narkozy poruszał się po klatce bardzo ostrożnie


Misza i Wania po zabiegach, ale jeszcze pod działaniem narkozy


Klatka Balbiny


Podjęte leczenie powinno podnieść komfort życia Balbiny
Profil projektu na facebooku (dwujęzyczny polski/angielski) : http://www.facebook.com/bearproject.orgBraniewo - warsztaty "Feeding enrichment" - spotkanie z burmistrzem - następne »
« poprzednie - Zamość - nowy wybieg dla niedźwiedzi

Niedźwiedzie w Polsce

Aktualności
Miejsca
AKTUALNOŚCI

Co nowego u niedźwiedzi w Poznaniu?

Wania nie żyje. Rozbudowa wybiegów coraz bliżej....

WIĘCEJ

Z Korabiewic do azylu w Poznaniu

Nowe życie niedźwiedzi ze schroniska w Korabiewicach - fotorelacja...

WIĘCEJ

NEWSLETTER
Copyright © 2009 BearProject.org Wykonanie: BIZZIT