BearProject.org

Braniewo - warsztaty "Feeding enrichment" - spotkanie z burmistrzem
1 marca 2012 r. w Braniewie odbyły się krótkie warsztaty na temat wzbogacania środowiskowego w zakresie sposobów karmienia niedźwiedzi w niewoli (feeding enrichment). Szkolenie przeprowadziła organizacja Vier Pfoten (ang. Four Paws, pol. Cztery Łapy), z którą stale współpracujemy. Tym razem pomagaliśmy w przygotowaniach i w kwestiach organizacyjnych. Salę obrad w Braniewskim Centrum Kultury i poczęstunek oraz sprzęt do części praktycznej warsztatów zapewnił urząd miasta Braniewa. W szkoleniu uczestniczyło w sumie 11 opiekunów z kilku ogrodów zoologicznych. W pierwszej części Patrick Boncourt, specjalista ds. niedźwiedzi, przedstawił działalność samej organizacji w zakresie pomocy niedźwiedziom w niewoli. Następnie przeszedł do omówienia celów stosowania wzbogacania środowiskowego oraz sposobów jego przeprowadzania. Po lunchu uczestnicy przenieśli się do zoo, gdzie odbyła się część praktyczna. Opiekun niedźwiedzi w Niedźwiedziowym Lesie w Müritz (Bärenwald Müritz), pokazał jak w praktyce zbudować "karmnik", który pobudza niedźwiedzie do aktywności. Kilku uczestników zabrało się za pracę przy konstruowaniu "karmników" z plastikowej rury i kawałków drewnianej belki. Na końcu uczestnicy zabrali "zabawki" do swoich ogrodów.

Dzięki wsparciu Vier Pfoten na wybiegach niedźwiedzi w Braniewie wprowadzono zmiany mające stymulować je do naturalnych zachowań. Największe zmiany są w klatce Wojtusi: drewniane bale do czochrania, palisady, wiszące piłki, piaskownica. W pomieszczeniach wewnętrznych pojawiły się drewniane podesty. Wszystkie niedźwiedzie otrzymały słomę, którą chętnie wykorzystują.

Naszą wizytę w Braniewie postanowiliśmy wykorzystać także na spotkanie z burmistrzem miasta. W spotkaniu oprócz nas (Agnieszka Sergiel i Robert Maślak) uczestniczyli: burmistrz Braniewa Henryk Mroziński, zastępca burmistrza Jerzy Maziarz oraz dyrektor Administracji Budynków Komunalnych Zbigniew Dalak odpowiedzialny za zoo. Przedstawiliśmy nasze dotychczasowe działania na rzecz rozwiązania sprawy niedźwiedzi w Braniewie. Chodziło przede wszystkim o (1) akcje specjalistycznej pomocy weterynaryjnej, którą zorganizowaliśmy w lutym 2011 roku, gdy w ciągu 2 dni dokładnie przebadane zostało 7 niedźwiedzi (sfinansowanej przez brytyjską organizację RSPCA, OTOZ Animals, nasze środki ze składek i miasto), (2) nasze kilkuletnie starania zakończone sukcesem polegającym na wywiezieniu niedźwiedzia bez przedniej łapy, Michała, do azylu w Niemczech (dzięki współpracy z organizacją Vier Pfoten - Cztery Łapy) we wrześniu 2011 (3) przeprowadzenie operacji wilczycy w grudniu 2011 (dzięki naszej współpracy z lekarzami z UP we Wrocławiu), (4) nasz współudział (z Vier Pfoten) w nowej aranżacji wybiegów w celu zwiększenia możliwości stymulacji niedźwiedzi do naturalnych zachowań nawet w bardzo trudnych warunkach braniewskiego zoo. Powtórzyliśmy nasz postulat zmiany lekarza zajmującego się w zoo dzikimi zwierzętami, gdyż opieka ta ma charakter iluzoryczny.
Przedyskutowane zostały prawne aspekty utrzymywania zwierząt w Braniewie, przede wszystkim w związku z nowym rozporządzeniem o zwierzętach niebezpiecznych. Niedźwiedzie z Braniewa muszą wyjechać, jednak na razie nie jest to możliwe ze względu na brak odpowiednich miejsc. Burmistrz podziękował nam za dotychczasowe działania na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt.  Część teoretyczna szkolenia z zakresu wzbogacania środowiskowego związanego z podawaniem pokarmu ("Feeding enrichment")


Z Niemiec przyjechali: Patrick Boncourt - specjalista ds. niedźwiedzi organizacji Cztery Łapy (Vier Pfoten), Lars - opiekun niedźwiedzi w Niedźwiedziowym Lesie Müritz (Bärenwald Müritz) oraz tłumaczka Karolina Hojnowska


Część praktyczna szkolenia


Niewiele trzeba, aby niedźwiedziom urozmaicić choć trochę życie - plastikowa rura i drewno z belki


Konstrukcja nabiera kształtu


Praca zespołowa


W dotychczas pustych pomieszczeniach wewnętrznych pojawiły się podesty i słoma


Klatka Wojtusi także była dotychczas całkowicie pusta, dziś dzięki naszym działaniom, są podesty i belki do czochrania


Piłki, opona i inne podwieszane zabawki to nowość dla Wojtusi


Piaskownica to także pomysł Patricka z Czterech Łap i nasz


Tym razem nie wracaliśmy z Braniewa sami. Towarzyszyła nam Maja. Roczna suczka po trzech miesiącach pobytu w klatce doczekała się adopcji. W braniewskim zoo jest jeszcze około 15 psów. Wszystkie czekają na nowych właścicieli...

Profil projektu na facebooku (dwujęzyczny polski/angielski) : http://www.facebook.com/bearproject.org


Niedźwiedzie w Korabiewicach - spotkanie w GDOŚ - następne »
« poprzednie - Weterynarze w Korabiewicach

Niedźwiedzie w Polsce

Aktualności
Miejsca
AKTUALNOŚCI

Co nowego u niedźwiedzi w Poznaniu?

Wania nie żyje. Rozbudowa wybiegów coraz bliżej....

WIĘCEJ

Z Korabiewic do azylu w Poznaniu

Nowe życie niedźwiedzi ze schroniska w Korabiewicach - fotorelacja...

WIĘCEJ

NEWSLETTER
Copyright © 2009 BearProject.org Wykonanie: BIZZIT