BearProject.org

Niedźwiedzie nie mogą być utrzymywane w domach, schroniskach, zoo bez licencji
23 listopada 2011 r. to data wejścia w życie Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi. Rozporządzenie zostało podpisane 3 sierpnia 2011 r. i ogłoszone w Dz.U. Nr 173, poz.1037 wydanym 22 sierpnia 2011 r. Zgodnie z zapisem w dokumencie wchodzi ono w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Niedźwiedzie znalazły się w I załączniku, co oznacza całkowity zakaz ich utrzymywania poza ogrodami zoologicznymi, cyrkami, placówkami naukowymi i ośrodkami rehabilitacji zwierząt.


Zgodnie z art. 11 ustawy z 3 października 2008 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2008 r., Nr 201 poz. 1237) od momentu wejścia w życie rozporządzenia jest 6 miesięcy na przekazanie zwierząt z załącznika I do jednostek uprawnionych w Polsce lub zagranicą. Oznacza to, że od 24 maja 2012 roku żaden niedźwiedź nie powinien być utrzymywany poza instytucjami uprawnionymi.


W Polsce poza placówkami uprawnionymi, utrzymywane są obecnie cztery niedźwiedzie w Ogrodzie Botaniczno-Zoologicznym w Braniewie (ogród nie ma licencji MŚ, nie jest więc ogrodem zoologicznym w rozumieniu Ustawy o ochronie przyrody) oraz cztery w schronisku dla psów w Korabiewicach pod Warszawą, z których dwa są depozytem warszawskiego zoo. 
Projekt Planu Ochrony Niedźwiedzia Brunatnego w Polsce - następne »
« poprzednie - Dramatyczna sytuacja niedźwiedzi w byłym schronisku w Korabiewicach - komunikat specjalny

Niedźwiedzie w Polsce

Aktualności
Miejsca
AKTUALNOŚCI

Co nowego u niedźwiedzi w Poznaniu?

Wania nie żyje. Rozbudowa wybiegów coraz bliżej....

WIĘCEJ

Z Korabiewic do azylu w Poznaniu

Nowe życie niedźwiedzi ze schroniska w Korabiewicach - fotorelacja...

WIĘCEJ

NEWSLETTER
Copyright © 2009 BearProject.org Wykonanie: BIZZIT