BearProject.org

Niedźwiedzie z Leszna do Niemiec dzięki naszym działaniom
niedźwiedzie w Lesznieniedźwiedzie w Lesznieniedźwiedzie w Lesznie
Od lat czynimy starania, aby niedźwiedzie z Polski żyjące w najgorszych warunkach znalazły miejsce w europejskich azylach dla tych zwierząt. Pomimo, że placówek takich jest w Europie blisko 15, znalezienie w nich miejsca graniczy z cudem. Zapotrzebowanie jest bowiem dużo większe. W krajach bałkańskich próbuje się konfiskować tzw. tańczące niedźwiedzie oraz przebywające w rękach prywatnych, często w skrajnie złych warunkach przy stacjach benzynowych czy restauracjach. Z drugiej strony większość azyli chce utrzymać wysoki standard i uniknąć przepełnienia.

Wreszcie po wielu naszych staraniach udało się! Zapadła decyzja o zabraniu niedźwiedzi z Leszna.
Z przedstawicielami organizacji Vier Pfoten ("Cztery Łapy") prowadziliśmy rozmowy od ponad roku. Wreszcie w lecie 2010 po raz pierwszy udało nam się sprowadzić do Leszna Patricka Boncourt, specjalistę zajmującego się w organizacji niedźwiedziami. Odbyła się wówczas pierwsza rozmowa z władzami miasta. Sytuacja jednak nie była przesądzona,  w związku ze zmianą przepisów w Niemczech wkrótce do azyli będą musiały trafić niedźwiedzie z cyrków. Stale także pojawiają się prośby o pomoc niedźwiedziom na Bałkanach. Musieliśmy podjać dodatkowe starania. Dzięki naszym licznym kontaktom w Europie udało się uzyskać wsparcie dla naszych starań na rzecz zabrania niedźwiedzi do prowadzonego przez organizację azylu. Wreszcie szefostwo Vier Pfoten zadecydowało, że niedźwiedzie z Leszna mogą zostać zabrane do azylu w Niemczech. W styczniu z przedstawicielami organizacji byliśmy w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. W połowie marca ponowna wizyta w Lesznie. Niemal półtora roku intensywnych starań i wreszcie możemy ogłosić sukces naszych działań.

Vier Pfoten prowadzi azyle dla niedźwiedzi w Austrii, Rumunii i w Niemczech. Są to obiekty o najwyższych standardach. Zwierzęta przebywają tam na naturalnych, dużych wybiegach. Niedźwiedzie z Leszna pojadą do BÄRENWALD Müritz. Strona internetowa azylu: http://mueritz.baeren-projekte.org/home.html
Urozmaicona przestrzeń i fachowa opieka gwarantują, że obie samice z Leszna będą czuły się tam dokonale.
Azyl jest dostępny dla publiczności. Leży na północny zachód od Berlina, odległość z Leszna wynosi blisko 450 km.
Teraz potrzebne są intensywne działania związane z przygotowaniem potrzebnej dokumentacji i zorganizowaniem całej akcji przenosin. Jest szansa, że niedźwiedzie przed wakacjami wyjadą do Müritz.


Pomagamy niedźwiedziom w Braniewie - następne »
« poprzednie - "Polityka" o niedźwiedziach

Niedźwiedzie w Polsce

Aktualności
Miejsca
AKTUALNOŚCI

Co nowego u niedźwiedzi w Poznaniu?

Wania nie żyje. Rozbudowa wybiegów coraz bliżej....

WIĘCEJ

Z Korabiewic do azylu w Poznaniu

Nowe życie niedźwiedzi ze schroniska w Korabiewicach - fotorelacja...

WIĘCEJ

NEWSLETTER
Copyright © 2009 BearProject.org Wykonanie: BIZZIT