BearProject.org

Nasz głos w sprawie zwierząt niebezpiecznych
Poniżej przedstawiamy naszą opinię w sprawie projektu Rozporządzenia w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych, jaką skierowaliśmy do Ministra Środowiska. Projekt rozporządzenia jest dostępny na stronie:
www.mos.gov.pl/artykul/2612_projekty_aktow_prawnych_nowe_akty_prawne_omowienie/13861_projekt_rozporzadzenia_ministra_srodowiska_w_sprawie_gatunkow_zwierzat_niebezpiecznych_dla_zycia_i_zdrowia_ludzi.html
 

Opinia w sprawie projektu Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi

 

Projekt zawiera szereg błędów, które nieskorygowane, staną się źródłem niepotrzebnych kosztów dla osób/instytucji przetrzymujących zwierzęta niebezpieczne oraz zagrożeń dla dobrostanu tych zwierząt. Niektóre z proponowanych rozwiązań są zaskakujące i niespotykane nigdzie w Europie. Wątpliwości są na tyle poważne, że Rozporządzenie powinno być napisane od nowa przez grupę specjalistów.

 

W naszej opinii skupiamy się tylko na zasadniczych wątpliwościach związanych z regulacjami dotyczącymi warunków przetrzymania ssaków drapieżnych zawartych w załączniku 3:

 

  1. Zapis o grubości krat (pkt.2) eliminuje stosowanie nowoczesnych rozwiązań takich jak: cienkie, ale bardzo wytrzymałe kraty i ogrodzenia (np. ogrodzenie wybiegu niedźwiedzi w ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu), konstrukcji betonowych, pancernych szyb, ogrodzeń elektrycznych.
  2. Nakaz wypuszczania zwierząt na wybieg tylko w czasie dnia (pkt.13) w przypadku zwierząt o nocnym trybie życia, narusza ich dobrostan, gdy oznacza konieczność zamykania ich na noc w pomieszczeniach wewnętrznych (zwykle niewielkich w porównaniu z wybiegami). Zapis ten oznacza nakaz utrzymywania zwierząt w warunkach, które nie odpowiadają ich potrzebom biologicznym, co nakazuje Ustawa o Ochronie Przyrody – Art.69, pkt.1. Trzeba także uwzględniać fakt, że wiele gatunków rodzimych ssaków drapieżnych może być trzymana całorocznie bez pomieszczeń wewnętrznych. Jest to praktykowane także w niektórych ogrodach zoologicznych w Polsce i w wielu zagranicą.
  3. Zapis na temat wybiegu w formie osiatkowanej klatki, okratowanej także z góry (pkt. 16), jest bezcelowy, gdyż zupełnie skuteczne i powszechnie stosowane są wysokie ogrodzenia. Trudno wyobrazić sobie np. hektarowy wybieg dla niedźwiedzi okryty siatką. Byłoby to rozwiązanie kuriozalne, niespotykane nigdzie indziej.Antoni Gucwiński winny - następne »
« poprzednie - Pomagamy niedźwiedziom w Braniewie

Niedźwiedzie w Polsce

Aktualności
Miejsca
AKTUALNOŚCI

Co nowego u niedźwiedzi w Poznaniu?

Wania nie żyje. Rozbudowa wybiegów coraz bliżej....

WIĘCEJ

Z Korabiewic do azylu w Poznaniu

Nowe życie niedźwiedzi ze schroniska w Korabiewicach - fotorelacja...

WIĘCEJ

NEWSLETTER
Copyright © 2009 BearProject.org Wykonanie: BIZZIT