BearProject.org

Antoni Gucwiński winny
Antoni Gucwiński, wieloletni dyrektor wrocławskiego ogrodu zoologicznego w dn.11 stycznia 2011 roku został uznany winnym znęcania się nad niedźwiedziem Mago. Mago był przetrzymywany przez 10 lat w karcerze o powierzchni 6 m kwadratowych, z ograniczonym dostępem światła, bez wybiegu i bez możliwości wyprostowania się na dwóch łapach. Wrocławska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania. Sprawę z oskarżenia cywilnego wniosła organizacja "Viva". Pierwsze dwa wyroki były uniewinniające, jednak  apelacja złożona w Sądzie Najwyższym okazała się skuteczna. SN wskazał na rażące błędy popełnione przez wrocławskie sądy. Sprawa wróciła do ponownego rozpatrzenia.
Najważniejsze w wydanym wyroku jest stwierdzenie sądu, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, znęcaniem się jest nie tylko  np. świadome zadawanie bólu, ale też przetrzymywanie zwierzęcia w warunkach, w których niemożliwa jest realizacja jego podstawowych potrzeb biologicznych, a przez to narażanie go na cierpienie.
Już 5 tygodni po zmianie dyrektora wrocławskiego zoo, a dokładnie 9 lutego 2007 roku, Mago po 10 latach karceru wyszedł na niewielki, stary wybieg, a po ponad 1,5 roku na jeden z najlepszych wybiegów dla niedźwiedzi w europejskich ogrodach zoologicznych (1,2 ha), który pokazany jest w ostatnich sekwencjach filmu dotyczącego naszego projektu.
Więcej w artykule Katarzyny Lubinieckiej, która od początku relacjonowała proces:
wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8926092,Antoni_Gucwinski_winny_znecania_sie_nad_niedzwiedziem.html
Poeta o niedźwiedziach - następne »
« poprzednie - Nasz głos w sprawie zwierząt niebezpiecznych

Niedźwiedzie w Polsce

Aktualności
Miejsca
AKTUALNOŚCI

Co nowego u niedźwiedzi w Poznaniu?

Wania nie żyje. Rozbudowa wybiegów coraz bliżej....

WIĘCEJ

Z Korabiewic do azylu w Poznaniu

Nowe życie niedźwiedzi ze schroniska w Korabiewicach - fotorelacja...

WIĘCEJ

NEWSLETTER
Copyright © 2009 BearProject.org Wykonanie: BIZZIT