W dniu 12 lutego 2010 w Instytucie Ochrony Przyrody PAN w Krakowie spotkali się badacze niedźwiedzi z całej Polski. Przybyły w sumie 23 osoby: naukowcy, przedstawiciele parków narodowych, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, ogrodów zoologicznych oraz organizacji pozarządowych.
Na spotkaniu przedyskutowano sytuację niedźwiedzia brunatnego w Polsce oraz zwrócono uwagę na potrzebę opracowania skutecznego planu ochrony. Dyskusja obejmowała:
1. konieczne zmiany prawne w celu skuteczniejszej ochrony naturalnej populacji
2. opracowanie procedury postępowania z niedźwiedziami tzw. problemowymi czyli zbliżającymi się do siedzib ludzkich
3. potrzebę stworzenia ośrodka dla niedźwiedzi, w którym odpowiednią opiekę znalazłyby osobniki, które ze względów bezpieczeństwa muszą być odłowione
4. konieczność zmian przepisów dotyczących utrzymywania niedźwiedzi w niewoli
5. zwiększenie edukacyjnej roli niedźwiedzia
W pierwszej części spotkania doc. Zbigniew Jakubiec mówił o problemach ochrony niedźwiedzia, zagrożeniach i możliwych rozwiązaniach. W drugiej przedstawiliśmy wyniki naszego projektu na temat niedźwiedzi w niewoli w Polsce.
Kilkugodzinna dyskusja pozwoliła na wymianę poglądów i zakreślenie przyszłych celów działania.
Duże zainteresowanie wzbudziła historia niedźwiedzicy z Przemyśla. Na spotkaniu obecny był dr Wojciech Śmietana, który bezpośrednio uczestniczył w akcji odławiania "Przemisi", my natomiast byliśmy świeżo po wizycie w Przemyślu. Przykład ten przypomina, że w Polsce brak jest procedury postępowania w takich sytuacjach. Wskazano na absolutna konieczność powołania grupy interwencyjnej złożonej ze specjalistów, podobnie jak ma to miejsce w innych krajach występowania niedźwiedzi.
Wizyta w Przemyślu - następne »« poprzednie - konferencja z Singerem w Warszawie