BearProject.org
BearProject      Informacje      Wrocław

Wrocław
MagoManiaKoraKiraMyszkabezimiennaCesiaCałkaBueno
MIEJSKI OGRÓD ZOOLOGICZNY WE WROCŁAWIU

    Gdy zaczynaliśmy projekt, spośród ośmiu gatunków niedźwiedzi występujących na świecie, cztery można było spotkać we Wrocławiu. Bueno (30 l.) (niedźwiedź andyjski) był wówczas blisko maksymalnego wieku osiąganego przez ten gatunek w niewoli. Z powodu starości i reumatyzmu nie mógł się wspinać. Był jedynym przedstawicielem tego gatunku w Polsce.

Tuya (31 l.), ostatni niedźwiedź polarny w Polsce, padła 29 września 2009 r.
, Bueno skończył życie 20 listopada 2010 roku.

    Wybieg trzech niedźwiedzi himalajskich (Cesi - 18 l., Całki - 20 l. i bezimiennej - 21 l.), urodzonych we Wrocławiu, ma naturalne podłoże, wysoką konstrukcję do wspinania i basen.
    Niedźwiedzie brunatne przebywają na dwóch wybiegach. Myszka (16 l.), pochodząca z mini zoo w Nowym Tomyślu, zajmuje obszar porośnięty trawą i krzewami. Mago (18 l.) z siostrą Manią (18 l.) oraz dwiema córkami, Korą (12 l.) i Kirą (12 l.), zamieszkują największy w Polsce, naturalny wybieg o powierzchni 1,2 ha.
Teren porośniety jest drzewami, krzewami, naturalną roślinnością. Mają do dyspozycji basen z wodospadem, konstrukcje do wspinania i gawry. Niedźwiedzie bardzo chętnie żerują na roślinności porastającej teren wybiegu (m.in. żołędzie, morwy, trawa).
     Oprócz tego od początku lutego 2010 w zoo Wrocław przebywa niedźwiedzica Przemisia, odłowiona w Przemyślu samica pochodząca prawdopodobnie z ukraińskiego nielegalnego zwierzyńca. Miała tu trafić na krótko, ale władze Przemyśla wycofały się z pomysłu budowy dla niej wybiegu, po stwierdzeniu u zwierzęcia epilepsji. Obecnie przebywa na dawnym wybiegu niedźwiedzia andyjskiego.
   Ponadto we Wrocławiu, na czas remontu, przebywają dwie niedźwiedzice z Zamościa.

aktualizacja (grudzień 2012): w lutym 2012 w wieku 21 lat zakończyła życie Mania. Przyczyną śmierci był nowotwór nerki. Niedźwiedzice z Zamościa powróciły do macierzystego ogrodu na nowy wybieg.

aktualizacja (kwiecień 2015). Mago nie żyje. Jesienią 2014 r. u Mago zaczęły występować objawy chorobowe. Stawał się coraz słabszy, nie chciał jeść. Badania ujawniły liczne zmiany nowotworowe, które rozpoczęły się prawdopodobnie od płuc. Być może choroba związana jest z długim przebywaniem Mago w karcerze. Stare pomieszczenia były budowane z dodatkiem rakotwórczego azbestu, a Mago jest, w krótkim czasie, drugim przypadkiem śmierci niedźwiedzia z powodu nowotworu we wrocławskim zoo.

   


 Zamość - następne »
« poprzednie - Warszawa

Niedźwiedzie w Polsce

Aktualności
Miejsca
AKTUALNOŚCI

Co nowego u niedźwiedzi w Poznaniu?

Wania nie żyje. Rozbudowa wybiegów coraz bliżej....

WIĘCEJ

Z Korabiewic do azylu w Poznaniu

Nowe życie niedźwiedzi ze schroniska w Korabiewicach - fotorelacja...

WIĘCEJ

NEWSLETTER
Copyright © 2009 BearProject.org Wykonanie: BIZZIT